Голосове протипожежне оповіщення від CMX

Голосове протипожежне оповіщення від CMX:

Характеристики і особливості

Виникнення пожежі – це завжди вкрай небезпечна і екстремальна ситуація, до якої зазвичай не готова більшість співробітників, а тим більше відвідувачів у будівлі що горить. Тож евакуація може перетворитися на панічну втечу людей від вогню, що призведе до людських жертв. Щоб цього не сталося, будівлі обладнуються протипожежними системами оповіщення та сигналізації. Про них і поговоримо на прикладі продукції провідного виробника – компанії CMX.

ВИДИ СИСТЕМ ПРОТИПОЖЕЖНОГО ОПОВІЩЕННЯ

Системи протипожежного оповіщення зазвичай можна розділити на три великі групи:

 • Світлові – це проблискові сигнальні маячки (в народі кажуть – «мигалки») агресивних кольорів – червоного чи помаранчевого. А також сюди ж відносяться різноманітні коридорні вказівники, які позначають основні та аварійні виходи з будівлі. На них зазвичай намальовані стрілки рекомендованого напрямку руху або ж просто написи «Вихід»;
 • Зазвичай такі сигнальні маячки обладнані ще й звуковою сигналізацією – по суті це сирена, яку включають на пульті протипожежної безпеки об’єкту. Або ще можуть бути дзвоники, подібні до шкільного дзвінка;
 • І зрештою третій, найважливіший, вид протипожежного оповіщення – це голосове попередження.

Світлові та звукові системи оповіщення або включаються автоматично, якщо датчики зафіксували дим у приміщенні, або ж їх запускає служба охорони на пульті. Що ж стосується голосового попередження про пожежу, то це ціла система пристроїв, що мають на меті донести голос диктора до всіх людей, які перебувають в охопленому пожежею будинку. Диктор, зазвичай це відповідальна за протипожежну безпеку особа, заспокоїть людей та вкаже їм найближчі шляхи для евакуації, а також буде подавати інструкції людям, що будуть займатися гасінням пожежі до приїзду команди рятувальників.

ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ ГОЛОСОВОГО ПРОТИПОЖЕЖНОГО ОПОВІЩЕННЯ

Отже, з якого обладнання складається повноцінна система саме голосового оповіщення – СОУЕ (Система оповіщення та управління евакуацією)? З наступних обов’язкових компонентів:

 • Мікрофони – початковий, нульовий елемент в системі оповіщення. Зазвичай в розгалуженій системі оповіщення великої компанії є принаймні три базові мікрофонні точки:
  • Основна – на пульті управління евакуацією (вона ж – в кімнаті служби охорони підприємства);
  • У кабінеті директора – щоб він мав можливість координувати роботу всіх служб і в режимі реального часу давати розпорядження щодо евакуації персоналу та захисту від вогню ключового майна і інших важливих ресурсів компанії;
  • На службі ресепшн – у місці, де можна отримати професійну довідку про все, що стосується роботи компанії. Зазвичай служба ресепшен в курсі всіх подій і знайома зі всіма підрозділами підприємства, тож зможе скоординувати роботу та вчасно передавати накази і розпорядження з одного департаменту в інші.

Різні компанії обирають для систем протипожежного оповіщення різне мікрофонне обладнання: одні використовують звичайні селекторні мікрофони (які мають лише одну базову функцію – «Вкл./Викл.»), інші ж підбирають спеціалізовану продукцію. В компанії CMX є такі мікрофони – наприклад модель CMX EVAC-500RM чи CMX PA-6000RM – їхня різниця від простих селекторних мікрофонів у тому, що вони здатні переключатися між 12-ма зонами (див. нижче) і транслювати голосові команди на одну чи кілька вибраних зон, тобто команди почують лише ті люди, які повинні почути, а не загал.

 • Мікшери-підсилювачі – головний, вкрай важливий елемент системи. До нього підключаються як джерела звуку (мікрофони, магнітофони, тюнери, комп’ютери), так і ретранслююче обладнання (колонки, гучномовці тощо). До речі, мікшери зазвичай мають і власні джерела звуку, такі як FM-радіо, MP3-програвач або USB-плеєр (останній потрібен для того, щоб транслювати наперед записані команди щодо евакуації при пожежі. В кожній країні є стандартна система голосових команд з оповіщення при пожежі – їх включають із USB-плеєра і транслюють на гучномовці).

Як не важко здогадатися, мікшери-підсилювачі мають завдання посилити сигнали ретрансляторів. Тому ключовими характеристиками таких пристроїв є:

 • Потужність – її розраховують, сумуючи потужності всього обладнання, що буде підключено до підсилювача. Варто пам’ятати, що для коректної роботи обладнання потужність мікшера має бути принаймні на 10% більшою за сукупну потужність підключеної до нього периферії. В компанії CMX мікшери маркуються потужністю вже в самій назві: CMX EVAC-240 (потужність 240 Вт), CMX EVAC-500 (потужність 500 Вт відповідно);
 • Кількість входів/виходів – стандартні мікшери від CMX мають 8 входів управління. Зазвичай вони поділені на лінійні входи (для підключення бази – комп’ютера, магнітофона, тощо) та спеціальні (для ретрансляторних пристроїв);
 • Локалізація та зонування – ще одна вкрай важлива характеристика мікшерів-підсилювачів. Стосується вона зонування об’єкту – компанія може мати офіси, склади, гаражі із транспортом, а також багато допоміжних споруд і приміщень. Крім того, в компанії є важливі служби, такі як ресепшен, служба голови компанії та ради директорів. І всі ці служби та споруди мають свою виділену зону в системі протипожежної безпеки. І з кожною зоною має бути двосторонній зв’язок. Його і забезпечує мікшер-підсилювач. Переключення між зонами відбувається на пульті з допомогою багаторівневої системи перемикачів. В стандартних мікшерах від компанії CMX є 6 базових зон першого рівня (12 ліній двостороннього зв’язку) – кожна з цих зон може вміщувати до десяти зон другого рівня. Таким чином мікшери, як наприклад моделі CMX EA-120D чи CMX DA-500MT, дозволяють приєднати до 120 виділених зон в системі протипожежної безпеки. Варто пам’ятати, що локалізація системи оповіщення на зони не відміняє принципу загального селектора. Тобто за потреби голосові команди чи інструкції з пульту управління можна транслювати на одну зону, на кілька зон чи на всю систему гучномовців одночасно.

 • Гучномовці, динаміки, аудіо-колонки – важливий елемент системи оповіщення. Бо саме через них команди із пультів управління досягають слуху персоналу чи відвідувачів закладу, де сталася пожежа. За значенням ретрансляційні елементи поділяються на:
  • аудіо-колонки, які в свою чергу діляться на
   • вуличні, ще їх називають «всепогодні». Наприклад модель CMX CLSK-40M зібрана в антивандальному алюмінієвому корпусі.
   • для використання всередині приміщень
  • гучномовці, які в свою чергу діляться на
   • настінні – найпоширеніші види ретрансляторів – використовуються переважно всередині приміщень (CMX WSK-640C), хоча є і вуличні моделі. Ще однією особливістю є бездротові моделі із Wi-Fi-підключенням;
   • рупорні – найпотужніший вид протипожежних ретрансляторів, деякі моделі мають потужність до 100 Вт, зазвичай 50 Вт (CMX HSK-50T). До того ж вони найбільш захищені від впливу природного середовища (динаміки розташовані вглибині рупору) і мають найдовші строки служби;
   • вбудовані/вмонтовані/стельовий – CMX CSK-66AW – всі вони більш-менш стандартизовані (потужність 1.5/3/6 Вт, лінійний вхід 100V/70V). Відрізняються хіба що діаметром кола і дизайном.
  • Магнітофони чи інші аудіозаписуючі пристрої
  • Пульти управління (обов’язково із резервними акумуляторами) – по суті це ті ж мікшери, але з додаванням клавіатури, програвача, акумулятора та іншого периферійного обладнання.
  • І зрештою, вогнетривкої передаючої системи кабелів, які об’єднують всю протипожежну систему в єдине ціле.