Оптимальний контролер для СКУД – який він?

Оптимальний контролер для СКУД – який він?

В сучасних умовах контролер/зчитувач системи СКУД часто є єдиним рубіжем на шляху доступу зловмисника в офіс, на склад чи й навіть у відділення банку. Тому, звісно, ці пристрої завжди високотехнологічні, із принаймні двома-трьома рівнями захисту та перехресної перевірки даних. Але при цьому на ринку контролерів/зчитувачів представлено велику кількість моделей: від супердорогих до зовсім дешевих. Тож чи варто переплачувати за такий простий пристрій, який обивателі вважають лише клавіатурою до електронного замка? Розберемося в цьому матеріалі.

НА ЯКІ БАЗОВІ ФУНКЦІІ КОНТРОЛЕРА ЗВЕРНУТИ УВАГУ

Насамперед з’ясуємо і опишемо всі можливі функції контролерів/зчитувачів із систем СКУД. Від найпростіших можливостей до надсучасних цифрових функцій ідентифікації і перевірки особи, яка запросила доступ на охоронювану територію. Отже клавіатури/контролери уміють ідентифікувати людину за:

 • Безконтактними ID-картами. Найпростіший спосіб роботи з контролерами/зчитувачами – код, який відкриває замок, записується на безконтактні картки, брелки чи браслети. Ці активатори роздаються співробітникам – і піднісши карту до зчитувача, людина відкриває електронний замок і заходить;
 • Цифровими кодами і паролями. Тобто прості моделі обладнані здатністю зчитувати запрограмовану цифрову комбінацію, яку знають особи, допущені на об’єкт, і яка невідома всім іншим. Набравши на клавіатурі контролера правильний набір цифр людина відкриє електронний замок;

 • Біометричними даними людини, такими як:
  • відбитки пальців;
  • венозна структура пальця – інфрачервоні промені пристрою підсвічують рисунок вен на пальці, і на цій базі в контролері формується індивідуальний біометричний шаблон властивий лише одній конкретній особі. При повторному прикладанні цього ж пальця до екрану зчитувача людина буде ідентифікована;
  • розпізнане обличчя – в галузі відеоспостереження давно написані програми пошуку і ідентифікації людини за базою даних фотографій. Принцип простий – людина наближає обличчя до зчитувача, програма прочитує біометричні параметри лиця, порівнює ці параметри із подібними зі своєї бази даних. Якщо є 100% співпадіння – людина вважається ідентифікованою і їй відкривається доступ, якщо цей доступ особі був наданий.

Контролери/зчитувачі із функціями відеоаналітики уміють:

 • надавати групові дозволи, наприклад, для групи на курсах англійської мови – тобто особа, що записалася на заняття, які починаються на 11-у годину ранку, не зможе пройти в будинок о 7-й вечора;
 • надавати дозволи для проходу лише у робочі, чи навпаки святкові дні;
 • надавати можливість відвідувачеві пройти альтернативну ідентифікацію, якщо за основною йому відмовлено. Наприклад, після вечірньої пиятики лице людини може розпухнути, і програма розпізнавання обличь відмовиться його ідентифікувати. Тоді співробітник може ввести цифровий код на клавіатурі, і замок відчиниться.

Окремою характеристикою контролерів/зчитувачів є їхня пам’ять – тобто яку кількість шаблонів (це можуть бути цифрові коди, відбитки пальців чи фото обличь) вміщує та чи інша модель. Найпростіші екземпляри можуть запам’ятати лише до 200 різних комбінацій, в той час як технологічніші зразки фіксують і 30, і 50 тисяч різноманітних шаблонів.

Ще одним важливим показником якісного зчитувача/контролера є наявність модуля Bluetooth та Wi-Fi. Вони допомагають пристрою постійно перебувати в мережі Інтернет і отримувати доступ до баз даних, які знаходяться в хмарних сховищах.

І ще варто згадати про виконавчі протоколи зчитувачів у разі спроб несанкціонованого проникнення чи злому системи. Прості моделі контролерів лише блокують двері, більш технологічні включають сирену, передають сигнал тривоги на пульт управління чи навіть буть зловмисника розрядами струму.

ЯКІ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ВАРТО ПАМЯТАТИ

Отже, підсумовуючи, розберемося, які з вищезгаданих функцій вкрай необхідні, а які лише приємний бонус, без якого можна обійтися. Насправді тут принцип простий – кожен рівень секретності і стратегічної важливості об’єкту потребує свого відповідного рівня (чи рівнів – часто їх буває багато – до 20-и) системи контролю і управління доступом. Простіше кажучи – на прохідній заводу буває цілком достатньо електронних перепусток у вигляді карт чи брелків із цифровими кодами. А для співробітників великого банку служба охорони передбачить п’яти/шестирівневу перевірку для доступу в сховище зберігання готівки.

Вся справа в тому, що прості пристрої з контролю доступу легко підробити – безконтактну ID-карту зловмисник може скопіювати спеціальним пристроєм просто проходячи поруч із людиною; цифровий код на клавіатурі шахраї вміють підбирати, орієнтуючись по кількості слідів пальців на екрані навпроти конкретної цифри. Тож по суті лише біометричні способи ідентифікації людини ще показують якісні результати. І то не завжди – приміром відбитки пальців уже можна підробити. Але ця можливість дуже дорого коштує, тож навряд вона буде доступна дрібним шахраям.

ОПТИМАЛЬНА МОДЕЛЬ TRK-1106BTW ВІД TRINIX

Тож обираючи модель контролера/зчитувача скажімо для дому чи офісу, де є цінне майно, не варто розраховувати на дешеві картково-кодові моделі. Людина, яка захоче обійти цю перешкоду, легко це зробить. Варто орієнтуватися на зчитувачі середнього сегменту ринку.

Серед таких моделей середнього сегменту можна порадити зчитувач/контролер TRK-1106BTW від компанії Trinix. Цей пристрій обладнаний модулем Bluetooth, і крім традиційних електронних перепусток уміє розпізнавати людину за обліковими даними в мережі Інтернет. Працює це так – співробітник закачує в свій смартфон додаток TTlock і відкриває замок, наближаючи свій телефон до екрану зчитувача. Програма контролера ідентифікує людину за його номером телефону, його обліковим записом браузера і ще багатьма параметрами. До того ж інформація про відкриття чи блокування замка через той же смартфон відвідувача моментально потрапляє на сервер і обробляється.