Підбираємо акумуляторні батареї (АКБ) для відеоспостереження

Підбираємо акумуляторні батареї (АКБ) для відеоспостереження

Якою б досконалою не була система відеонагляду чи протипожежної безпеки, але від неї мало користі, якщо буде відключена подача струму. А в екстремальних ситуаціях (наприклад, при виникненні пожежі) за інструкцією першим кроком потрібно знеструмити приміщення, щоб пожежа не поширювалася. Таким чином виникає замкнене коло – система протипожежного оповіщення і відеоспостереження працює від електроструму, а підчас самої пожежі цей електрострум вимикають. Тому і системи електронної безпеки і протипожежної сигналізації та оповіщення додатково приєднані до акумуляторних батарей (АКБ), які тимчасово подають струм лише в ці системи, коли основна мережа знеструмлена.

Чи підійдуть для цієї місії звичайні автомобільні акумулятори, або ж потрібні якісь особливі АКБ – про це поговоримо в цьому матеріалі.

НА ЯКІ БАЗОВІ ФУНКЦІІ АКУМУЛЯТОРА ЗВЕРНУТИ УВАГУ

Акумуляторні батареї (АКБ) на нашому ринку можна поділити на дві нерівні групи: свинцево-кислотні (яких більшість) та гелеві. Для точності скажемо, що є ще третя група: AGM (Absorbed Glass Mat) – але цей вид є проміжним поміж двома основними.

Коротко пройдемося по базових характеристиках тих і інших АКБ. Отже:

 • Робочі матеріали
  • у свинцево-кислотних АКБ робоча суміш перебуває в рідкому стані і складається із сірчаної кислоти (35 %) та дистильованої води (65 %). Ця суміш залита в 6 ізольованих банок, і туди ж опущені свинцеві пластинки, розділені пористим непровідним матеріалом. Таким чином позитивно і негативно заряджені пластинки свинцю (катод і анод) вступають в реакцію із рідким електролітом і генерують електроенергію (кожна банка 2В – разом 12В).

Застереження. Електролітна суміш вельми агресивна (розведена сірчана кислота), і при неправильній експлуатації завжди існує загроза протікання, тому такі акумулятори не можна перевертати, хитати ними і подібне. Ну і звісно ж АКБ, в якого робочим елементом є вода, не любить морозів – вода просто замерзає;

 • у гелевих АКБ принцип роботи і робоча суміш такі ж, як і в свинцево-кислотних, однак знаходиться цей розчин не в рідкому, а в гелевому стані. Електроліт змішаний із силікатним гелем з домішками кремнію. Цей гель заміняє собою ще й пористий матеріал (сепаратор), який у свинцево-кислотних АКБ розділяє позитивно і негативно заряджені свинцеві пластинки. Завдяки щільному приляганню гелю до пластин досягається низький рівень спротиву всередині батареї, а значить і її швидка зарядка та можливість високої інтенсивності віддачі струму назовні. Такі батареї можна безпечно експлуатувати в будь-якому фізичному положенні, і навіть легке пошкодження корпусу не вплине на експлуатаційні якості.

Застереження. Хоч і гель витримує морози набагато краще за рідкий розчин в свинцево-кислотних АКБ, однак і він теж замерзає – тому випробовувати холодом такі акумулятори не варто.

 • Вихлоп.
  • у свинцево-кислотних АКБ виділяються отруйні гази, до того ж вибухонебезпечні – причому виділяються постійно (щоправда в малих кількостях);
  • у гелевих АКБ газообмін значно менший, утворені гази залишаються всередині резервуару. А при надмірній кількості вони не накопичуються всередині і не створюють небезпеку вибуху, а виводяться назовні через передбачені спеціальні клапани;

Застереження – виведені гази виходять із робочого циклу батареї, а значить зменшують ємність акумулятора.

 • Циклічність.
  • свинцево-кислотні АКБ можна багато разів перезаряджати, навіть струмом високої потужності, без шкоди для роботи акумулятора.

Застереження – рівень заряду та щільність електроліту мають постійно перебувати у визначених інструкцією допустимих межах. Від надмірної зарядки вода закипає, випаровується і в АКБ починаються негативні процеси. Також не бажано допускати розрядки батареї нижче 50%, бо починаються інтенсивні процеси сульфатиції свинцевих пластин і акумулятор вийде з ладу назовсім;

 • гелеві АКБ можна перезаряджати багато разів, причому завдяки силікагелю цей процес значно безпечніший, ніж в свинцево-кислотних батареях, і допускає значно ширший діапазон розрядки/надмірної зарядки – сульфатизація пластин відбувається в рази повільніше;

Застереження – очищені матеріали і їх щільне прилягання вимагають доволі філігранної роботи під час перезарядки пристрою – струм із зовні повинен бути строго регламентованої потужності, а «стрибки напруги» можуть призвести до короткого замикання та виходу пристрою із ладу. Тому, щоб уникнути клопоту, такі АКБ заряджають спеціально купленими для цього зарядними пристроями (додаткові витрати).

 • Ціна.
  • свинцево-кислотні АКБ значно дешевші за інші види. Така ціна стала можливою завдяки простим процесам виготовлення та експлуатації цих АКБ: в свинцеві допускаються різноманітні домішки (найчастіше кремній чи сурма). Та й самі акумулятори, при правильному обходженні працюють 3-5 років;
  • гелеві АКБ дорожчі об’єктивно дорожчі завдяки дорожнечі робочих матеріалів та складним процесам їхнього виробництва. Приміром, в таких акумуляторах використовується лише абсолютно чистий свинець без домішок, а досягнення відповідного рівня чистоти – процес тривалий і дорогий. Однак компенсує дорожнечу тривалість експлуатації таких АКБ – при належному догляду гелеві акумулятори пропрацюють 10-12 років (витримують до 400 циклів повної розрядки/зарядки).

 

ДОДАТКОВІ ПАРАМЕТРИ ВИБОРУ

В якості резервних джерел енергії для протипожежного обладнання та систем відеоспостереження найчастіше використовуються АКБ на стандартні 12 вольт (зрідка на 24В – якщо приєднані ще сигналізації та системи аварійного оповіщення).

При виборі акумуляторних батарей для такої особливої сфери як відеоспостереження чи протипожежна безпека потрібно добре виміряти рівні споживання струму кожним із підключених пристроїв, і взяти АКБ з трохи більшою ємністю, ніж визначена сума споживання струму. Причому вимірювати рівень споживання струму кожним із елементів обладнання потрібно в умовах передачі тривожних сигналів (для протипожежного обладнання) та для повного циклу прийому/передачі відеопотоків (для відеоспостереження чи СКУД).

Також потрібно підбирати акумулятор із найширшим діапазоном робочих температур, бо навіть якщо на АКБ не буде безпосереднього впливу відкритого вогню, то підчас пожежі є велика ймовірність, що батарея буде працювати при підвищених температурах.

І на завершення загальна порада – в наш час на ринку України вже з’явилися спеціалізовані АКБ, призначені саме для експлуатації в галузі відеоспостереження та протипожежної безпеки. Це, наприклад АКБ від компанії Trinix. Тож є сенс вибирати акумуляторні батареї саме серед спеціалізованої продукції подібних компаній.